Gimnazjum w Dłutowie


Idź do treści

Nowy impuls

Projekty UE


O nas w prasie - Projekt „NOWY IMPULS”


W województwie łódzkim w 2007 r. rozpoczęła się realizacja dotowanego ze środków Unii Europejskiej programu „NOWY IMPULS”. Jest to program realizacji w 50 szkołach wiejskich projektów rozwojowych szkół. W konkursie startowało 130 szkół z terenu województwa łódzkiego. Komisja powołana przy Towarzystwie Inicjatyw Europejskich w Łodzi (www.tie.com.pl) wybrała 50 szkół, którym przyznano dotacje EFS. Z terenu naszego powiatu projekt realizować będzie jedynie Gimnazjum w Dłutowie.

W ramach projektu będą działać koła zainteresowań takie jak: matematyczne, przyrodnicze, teatralno – recytatorskie, języka angielskiego i plastyczno – fotograficzne. Powołano również 4 sekcje sportowe: pływacką, tenisa stołowego, wspinaczkowo – akrobatyczną a od października 2007 sekcję łyżwiarską. W ramach działalności kół odbywać się będzie także wiele wyjazdów, spotkań z ludźmi kultury, sztuki i sportu. Młodzież będzie prezentowała efekty swojej pracy podczas organizowanych spotkań, występów, wystaw oraz imprez środowiskowych. Przewidywane są np. cykliczne wyjazdy do teatrów w Łodzi, Warszawie i Krakowie; cykliczne wyjazdy uczniów do Muzeum Sztuki w Łodzi, wyjazd wraz z naukowcami Uniwersytetu Łódzkiego na obserwację ptaków, spotkania w „Kawiarence poetyckiej” i wiele innych ciekawych form zajęć.

Odbyła się już wystawa fotograficzno – literacka pana Witolda Stawskiego pt. „Kadry Wrażliwości” wraz z recitalem piosenki turystycznej. Wystawa ta gościła wcześniej w Muzeum Miasta Pabianic, a obecnie gości na ziemi piotrkowskiej. Jest rzadkim połączeniem pięknych zdjęć z nastrojowymi wierszami tego samego autora. Wystawa i spotkanie uczniów z panem Witoldem wzbudziło duże zainteresowanie. Gość tak ciekawie mówił o swojej przygodzie z fotografią, poezją i muzyką, przeplatając swe opowiadania nastrojowymi piosenkami, że uczniom nie przeszkadzało, że nie było przerwy i słuchali cały czas z zainteresowaniem.

Na realizację projektu Gimnazjum w Dłutowie otrzyma dotację w wysokości 65 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na: wynagrodzenia dla prowadzących zajęcia nauczycieli; bilety wstępu do teatru, muzeum, na basen i lodowisko; dojazdy autobusem na planowane wyjazdy, dodatkowy kurs autobusu rozwożący uczniów po zajęciach do domów oraz na pomoce dydaktyczne i materiały do prowadzenia zajęć.


O nas w prasie - Realizacja projektu rozwojowego szkoły – „Nowy Impuls”

W lutym 2007 r. Towarzystwo Inicjatyw Europejskich w Łodzi ogłosiło konkurs dla szkół wiejskich na projekt rozwojowy szkoły. Na napisanie projektu nauczyciele mieli około 2 tygodni czasu i to w okresie ferii zimowych. Pomimo tego do konkursu zgłoszono 150 projektów. Spośród nich wybrano 50 najlepszych, którym przyznano dofinansowanie. Środki na ten cel pochodziły z funduszy unijnych, programu EFES i budżetu państwa.

Projekt Gimnazjum w Dłutowie znalazł się wśród 50. wybranych, których realizację sfinansowano. Gimnazjum otrzymało 65 tys. zł na zajęcia mające odbyć się w ciągu 12 miesięcy. Dzięki temu w placówce funkcjonowało 5 kół zainteresowań (matematyczne, plastyczno – fotograficzne, języka angielskiego, teatralno – recytatorskie i przyrodnicze oraz warsztaty treningu pamięci) i 4 sekcje sportowe (wspinaczkowo – akrobatyczna, tenisa stołowego, pływacka i łyżwiarska). Uczestniczyli w nich prawie wszyscy uczniowie gimnazjum. Zorganizowany był również dodatkowy kurs autobusu, aby wszyscy uczniowie mogli uczestniczyć w organizowanych zajęciach.

W ramach koła teatralno – recytatorskiego odbyło się 7 wyjazdów do teatrów Łodzi oraz Warszawy i Krakowa. Odpowiedzialna za organizację wycieczek p. M. Marek zadbała o ich bogaty program. Członkowie koła mieli możliwość zwiedzenia Krakowa, Wieliczki, Ojcowa, Oświęcimia oraz stolicy – Warszawy, gdzie wędrowali szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”. Przede wszystkim mogli zobaczyć spektakle w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie oraz w Teatrze Studio Buffo w Warszawie, a nade wszystko zdobyć autografy gwiazd. Zwieńczeniem tego sposobu zdobywania wiedzy były konkursy: „Wiedzy o kinie i teatrze”, „Śladami historii” (o zabytkach dawnej stolicy – Krakowa). Podsumowaniem pracy koła teatralno-recytatorskiego było przedstawienie powstałe w Teatrze Amatorskim „Maska” pt. „Kobieta i Mężczyzna” w reżyserii drugiego opiekuna koła p. M. Patek. Zajęcia plastyczno – fotograficzne dały uczniom możliwość rozwijania swoich talentów pod okiem p. M. Kmieciak i p. J. Antoniak oraz p. R. Rabiegi, łódzkiego artysty plastyka. Organizowane były również wyjazdy na warsztaty do pracowni łódzkich plastyków oraz na warsztaty ceramiczne w Suliszewie. Odwiedzili oni również Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Młodzież biorąca udział w kole przyrodniczym, prowadzonym przez p. M. Ciężką, wyjechała w rejony zbiornika Jeziorsko, gdzie pod fachowym okiem znawcy ptaków, pracownika naukowego Uniwersytetu Łódzkiego dr J. Hejduka podglądała ptactwo w jego naturalnym środowisku, poznając naukowe metody obserwacji. Uczniowie mieli też okazję obserwować nietoperze w grotach rezerwatu leśnego „Stawiska” w okolicach Działoszyna, gdzie wszelkich wskazówek i informacji udzielał również pan dr J. Hejduk. W ramach koła odbyła się prelekcja pracownika naukowego UŁ dr M. Barwińskiego o jego naukowych podróżach, a w szczególności o osobliwościach Półwyspu Malajskiego. W naszej szkole odbywały się również zajęcia poszerzające wiedzę z matematyki, podczas których umiejętności młodzieży ćwiczyła p. J. Antoniak. Natomiast warsztaty treningu pamięci przeprowadziła p. A. Sukiennik. Powstały też cztery sekcje sportowe - wspinaczkowo - akrobatyczna, tenisa stołowego, pływacka i łyżwiarska pod opieką p. W. Hanczki i p. I. Szepelskiego. To oni organizowali cykliczne wyjazdy na basen w Tuszynie, na lodowisko do Łodzi, na ściankę wspinaczkową do Akademickiego Klubu Wysokogórskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również koło orgiami - japońskiej sztuki składania papieru, nad pracą, którego czuwała p. J. Antoniak. Kompozycje, bryły matematyczne, kwiaty, kartki okolicznościowe, z których powstała piękna ekspozycja w gablocie na korytarzu gimnazjum, budziły zachwyt gimnazjalistów i nie tylko.

Zakupiono również wiele pomocy i materiałów. Szkoła wzbogaciła się o 2 nowe stoły do tenisa, aparat cyfrowy, telewizor LCD, sprzęt nagłośnieniowy, drukarkę oraz wiele książek, płyt CD do nauki j. angielskiego i programów edukacyjnych wykorzystywanych na prowadzonych zajęciach oraz pomocnych w codziennej pracy edukacyjnej nauczyciela.

Program został już zakończony, jednak koła zainteresowań i sekcje sportowe działają nadal, niestety już bezpłatnie. Dzięki temu, że uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tak wielu formach atrakcyjnych zajęć i wyjazdów, poszerzyli w praktyce swoją wiedzę przedmiotową i poza przedmiotową, zdobyli nowe umiejętności i sprawności, stali się pełnoprawnymi uczestnikami i twórcami kultury. Realizacja programu pozwoliła i uczniom, i nauczycielom na spełnienie marzeń – udostępnienie młodzieży ze środowiska wiejskiego oferty zajęć dostępnych w dużych miastach, a przez to umożliwiła taki jej rozwój, na jaki zasługuje.

Pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom i pracownikom gimnazjum zaangażowanym w realizację projektu, którzy wkładali wiele wysiłku, zaangażowania i serca w swoją pracę. Wiem, że ten wysiłek zaowocuje lepszymi wynikami w nauce naszych uczniów. Dziękuję również władzom Gminy Dłutów pani wójt Grażynie Maślance – Olczyk oraz skarbnikowi pani Katarzynie Olkusz za przychylność i pomoc w realizacji projektu.

Joanna Malinowska


Gimnazjum w Dłutowie | Raport | O nas | Dokumenty | Aktualności | Sukcesy uczniów | Informacje | Nauczyciele | In memoriam | Plan lekcji | Samorząd Uczniowski | GLOBE | Zielona flaga | Edukacja prozdrowotna | Turystyka | Gimnazjada | Projekty UE | Nasza miejscowość | Samolot-pomnik | Galeria | Ferie 2013 | Dziennik | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego